מ״מ מנכ״ל ״מקורות פיתוח וייזום״ - עמירם אוחיון

מקורות פיתוח וייזום

הקמת המתקן להתפלת מי ים באשדוד

מאת: טלי וישנבסקי, מזכירת מנכ"ל

צילום: עמית פריאנטה


העבודה הארוכה והקשה על הפרויקט הגדול ביותר של חברת "מקורות פמתוח וייזום" מתחילה להניב פירות ותוצרים, בדמות הכנסת הממברנות למתקן ה-UF. כל מתקן לאוסמוזה הפוכה העובד עם ממברנות נדרש לקבל מי ים מסוננים סינון ראשוני ברמה גבוהה, לצורך הוצאת כלל החלקיקים הקיימים בים. המתקן שמבצע תפקיד זה נקרא pretreatment = קדם סינון. במתקן  pretreatment באשדוד יש שני אמצעי סינון:

הראשון - סינון דיסקיות. רמת הסינון הינה כ 100 מיקרון.

השני - סינון עם ממברנות אולטרה פילטרציה (UF). רמת הסינון הינה בסדר גודל של 0.02 מיקרון - רמת סינון גבוהה ביותר. המתקן באשדוד המשתמש בסינון UF הינו הגדול מסוגו בעולם. יתרונות השיטה הן:

1.       איכות הסינון הינה אחידה, ללא תלות באיכות מי הים שיכולה להשתנות עקב סערות וכד'.

2.       השטח הנדרש להקמת מתקן בשיטה הנ"ל הינו קטן משמעותית משיטת סינון חול.

מתקני התפלה אחרים בארץ משתמשים בשיטה שונה, שעיקרה הינו סינון חול של מי הים. הכנסת הממברנות במתקן ההתפלה באשדוד מהווה אבן דרך משמעותית לקראת סיום שלב ההקמה בפרויקט. המשמעות הטכנית של הכנסת הממברנות היא שמערך הקדם סינון (pre-treatment) פועל ומסנן כנדרש את מי הים. המים מועברים למבנה האוסמוזה ההפוכה ומשמשים בתהליכי הבדיקות הראשוניות של המתקן. כמו כן הופעלו משאבות הלחץ הגבוה במתקן ומערך השבת האנרגיה בסקידים באופן ידני, ובמבנה ה-post- treatment החלו בהכנסה של אבן הגיר לריאקטורים. כל עובדי המפעל - מהנדסים, מפעילים וטכנאים - משולבים באופן הדוק בתהליכי ההרצה והפעלת המפעל וממשיכים לפעול בנמרצות לקראת השלמת הפרויקט.

 

 

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה